Israel rundrejse april 1992

I april 1992 havde jeg meldt mig til en større 13 dages rundrejse i Israel sammen med min tante. Turen var arrangeret af Agri rejser, der var specialister i de bibelske lande, og vi havde også en vældig kompetent rejseleder, Folmer Husted, men desværre blev rejsen forkortet p.g.a. svigtende tilmeldinger, så den sidste del af turen blev til en badeferie i Netanya, dog med udflugtsmuligheder. Vi fik dog alligevel set ganske meget af Israel på denne rejse, efter min vurdering.

Vi fløj (efter en voldsom ransagning i Kastrup lufthavn af vores bagage og identitet med mange spørgsmål til tidligere rejser i de arabiske lande) med El-Al til Tel Aviv, og herefter var der sightseeing dels i Tel Aviv, dels den nærliggende Jaffa. Rundrejsen gik herefter først mod syd til Beersheba og gennem øde områder med beduinlejre til klippefæstningen Massada, hvor vi kørte op med en tovbane. Her var en imponerende udsigt og vi fik en fin rundvisning. Remmen på min ene sandal knækkede, og jeg måtte binde den op om foden med en regnhætte (!), indtil jeg kunne komme til et par andre sko,(- sandalen blev senere repareret for næsten ingen penge i Jerusalems basar, og den holder endnu, næsten 24 år efter!) Vi besøgte også oasen Ein Gedi, dyppede os i Det døde Hav og så grotterne i Qumran, hvor dødehavsrullerne blev fundet. Og så gik turen mod Jerusalem, hvor vi opholdt os flere dage. Her var jo nok at se, - jeg opremser i flæng: Knesset, Israelmuseet og mindehallen for KZ-lejrenes ofre i den nye bydel, og Oliebjerget, Gethsemane haven, Via Dolorosa, Gravkirken, Citadellet, Grædemuren, Tempelpladsen, Klippemoskeen, Al Aqsa moskeen og hele den gamle bydel inden for byportene var nogle af alle de mange spændende steder, vi besøgte, og som man SKULLE se. Vi kørte også på en dagsudflugt til Betlehem, hvor vi naturligvis skulle besøge Fødselskirken med grotten, som ifølge historien er Jesus' fødested. En dag var vi til friluftsgudstjeneste i gravhaven ved Golgata, - et fællessarrangement for kristne fra mange lande.

Turen gik herefter mod Jeriko og Nazaret, og efter en sejltur over Genesaret sø til Kapernaum, Tabgha og Saligprisningernes bjerg. Videre gennem Huledalen, til Kæsarea Filippi og Jordans kilder. Endelig besøgte vi også Golanhøjderne helt oppe nordpå, hvor vi kiggede over grænsen til Syrien. Vi overnattede i Tiberias. Herefter var turen jo afkortet, så de sidste to dage af rejsen blev badeferie i Natanya, men jeg lod min tante blive hjemme på hotellet og tog selv på udflugt til bl.a Haifa, hvor jeg så det flot beliggende Bahai tempel, og til den noget nedslidte Akka. Natanya var en moderne, men lidt intetsigende turistby, så det var godt, det ikke var så meget tid, vi skulle tilbringe der. Vi fløj atter hjem via Tel Aviv med det israelske luftfartsselskab, El-Al, og jeg sørgede for, hverken ved ind- eller udrejse, at få israelske stempler i mit pas, for jeg skulle til Syrien et halvt år efter!

Klik her for at komme tilbage til rejseoversigten.